Výklad karet - logo

Zatmění a úkazy v roce 2010

Zatmění Slunce

Zatmění Slunce

V tomto roce nastanou dvě zatmění Slunce. Jedno úplné a jedno prstencové. Také se setkáme se zatměním částečným. V lednu proběhlo zatmění Slunce, ale nebylo od nás pozorovatelné. Poměrně dlouhé, ovšem nevýhodně (převážně v Tichém oceánu) položené bude úplné zatmění Slunce 11. července 2010.

Zatmění Měsíce

Úplné zatmění Měsíce bude, na konci roku. 21. prosince nastane po více jak dvou a půl letech úplné zatmění Měsíce, z něhož z našeho území spatříme jen počáteční polostínovou a částečnou fázi před západem Měsíce. V celém průběhu je pozorovatelné především nad územím severní Ameriky a Tichým oceánem. U nás je vidět méně. Také proto, že Měsíc zapadne, za částečného zatmění ještě předtím, než bude zakryt zemským stínem. Ostatní dvě zatmění proběhnout hluboko pod našim obzorem.

Meteorické roje

Občas naši oblohu prosvítí roj meteoritů, nebo malých částic. Tyto částice pochází z komet, které při rychlém průletu zazáří a vypaří se v našem ovzduší. Někdy se dokáže na celé obloze objevit i přes 100 meteoritů, za hodinu. Bohužel spatřit z nich lze jen některé. Roj je vždy pojmenován podle souhvězdí z kterého pocházejí.

Sluneční zatmění je, oproti měsíčnímu zatmění mnohem vzácnější pro nějaké konkrétní místo na Zemi, ale i krásnější. Vzniká v opačném případě, než tomu bylo u měsíčního zatmění, a to v době, kdy je Měsíc v novu (při zatmění Měsíce je vždy v úplňku). Náš Měsíc je 400x menší než Slunce, ale také je zhruba 400x blíž k Zemi. Za úplná sluneční zatmění tedy vděčíme této úžasné náhodě, kterou nám příroda naskytla. Vidět úplné zatmění však vyžaduje cestování do dalekých krajin do dlouhého, ale úzkého pásu totality (na Zemi má šířku maximálně 250 km), a to si jsou pozorovatelé vědomi, že Měsíc Slunce zakryje maximálně na 7 a půl minuty (déle to není z hlediska rozměrů těles a nebeské mechaniky možné). Na větší ploše zemského povrchu však mohou lidé spatřit částečné zatmění Slunce, během kterého měsíční kotouč elegantně „ukrojí“ část slunečního, takže při pohledu přes ochranný filtr můžeme spatřit Slunce ve tvaru srpku či nakousnutého jablka. Nastává také případ, že se Měsíc nachází v odzemí a je úhlově menší, nežli Slunce (které zabírá na obloze asi půl stupně). Pak, v případě, že stojíme přímo uprostřed pásu zatmění, můžeme spatřit přes ochranný filtr jasný prstýnek slunečního světla. Tomuto druhu zatmění se tedy přirozeně říká prstencové.

Od nás bude pozorovatelné velkolepé částečné zatmění Slunce v roce 2011. Dojde k němu 4. ledna ráno a Slunce bude zakryto 79 procenty povrchu měsíčního kotouče. Byť zní toto procento lákavě a napovídá, že v některých nedalekých státech by mohlo být pozorovatelné jako úplné, zdání někdy klame. Největší fázi zatmění budou moci pozorovat na severu Skandinávie, avšak jen 86 procentní.


Sdílet

Dále by vás mohlo zajímat :

© Výklad karet online 2018

Design by Patrik Vogl
Cena za hovor je 70 Kč/min.
Technicky zajišťuje Topic Press s.r.o.