Výklad karet - logo

Astrologická obloha v zimě

Noční obloha v zimě

Vlivem pohybu Země kolem Slunce dochází také ke změnám na noční obloze a každou roční dobu pozorujeme jinou část oblohy.

Dnes si představíme zimní oblohu, jelikož zima je díky dlouhé noci jedním z nejvýhodnějších období pro pozorování oblohy. Pokud pozorovatele neodradí mráz zimních nocí, naskytne se mu pohled na jednu z nejkrásnějších částí hvězdného nebe. Dominuje mu výrazné souhvězdí Oriona, bájného bojovníka složené z osmi jasných hvězd.

Dalším snadno rozpoznatelným souhvězdím je souhvězdí Býka, na jeho hřbetě můžeme pozorovat takzvané „kuřátka“, otevřenou hvězdokupu Plejády. Dále můžeme vidět nejtajuplnější hvězdu Sirius. Ukrývá se v souhvězdí Velkého psa. Sírius nevychází moc vysoko, ale uvidíme ho krásně zářit. Je od nás vzdálený jen 9 světelných let. Posledním významným souhvězdím zimní oblohy jsou Blíženci. Jejich hvězda je Castor a Pollux. Souhvězdím Blíženců, také prochází Uran, za ním Jupiter a Neptun.

Slunce a jeho dráha v zimě

V období kolem zimního slunovratu, ten nastal 21.12.2009 ,Slunce v našich zeměpisných šířkách vystupuje pouze přibližně 16 stupňů nad obzor. Díky tomu dny v tuto dobu trvají kolem osmi hodin (zato noci až celých hodin šestnáct).

Podle Keplerových zákonů se Země v přísluní pohybuje rychleji než v odsluní (tedy největší vzdálenosti) a naše léta jsou tak o několik dní delší než naše zimy, ale na druhou stranu jsou mírnější (chladnější chcete-li) než na jižní polokouli. 21. prosince 2009 Slunce dosáhlo obratníku Kozoroha a pomalu se začne vracet na polokouli severní. 20. března 2010, Slunce překročí nebeský rovník (tehdy nastává rovnodennost) a dny se budou prodlužovat až do slunovratu letního, kdy bude situace obrácená. Slunce nám v lednu vychází okolo 08. hodiny ranní a zapadá kolem 16.30 hod. Postupně se bude, prodlužovat den, protože každý den o nějakou tu minutku, bude Slunce vycházet dříve a zapadat později.

Měsíc v zimě

Život na Zemi podléhá silnému vlivu Měsíce neboli Luny. Už v dávnověku lidé vypozorovali, že Luna ovlivňuje počasí. Do dneška je známa spousta pranostik, které tuto souvztažnost dokazují: mlhavý opar kolem Měsíce znamená, že bude pršet; jasný Měsíc oznamuje mráz; nastane-li úplněk kolem půlnoci, příštích sedm dnů můžeme čekat stálé počasí; a naopak, jeli úplněk kolem poledne, počasí bude vrtkavé, a tak dále. Měsíc má své cykly a fáze, podobně magnetické pole kolem Země kolísá v cyklech prakticky shodných s cyklem lunárním. Nejviditelnějším důsledkem působení Měsíce na život na Zemi je samozřejmě příliv a odliv.

Studie také dokazují souvislost mezi migrénou a úplňkem, stejně jako novoluním. Další příklad, který dokazuje souvztažnost mezi funkcí lidského těla a přírodou, a tedy lunárním cyklem, je menstruační cyklus ženy. Vědecká pojednání, která se tímto tématem zabývají, uvádějí, že mnoho žen menstruuje v době úplňku nebo při novoluní. Při úplňku a novoluní se také rodí více dětí. Umírá více starých lidí.

Říká se, že člověk nad sebou za úplňku mnohem jednodušeji ztrácí kontrolu.

Měsíc nám vychází v lednu okolo 21.20 a zapadá okolo 16.00 hod.


Sdílet

Dále by vás mohlo zajímat :

© Výklad karet online 2018

Design by Patrik Vogl
Cena za hovor je 70 Kč/min.
Technicky zajišťuje Topic Press s.r.o.